Kā strādā reklāma vai par pircēja iesaistīšanās pakāpi

Šajās dienās strādāju pie reklāmas sastādīšanas vienam klientam. Paradīt šeit to nevarēšu, jo klients nevēlējās īpaši afišēt sadarbību ar konsultantu, bet ne tas ir galvenais. Izstrādājot ideju un tekstus, nācās atcerēties dažus reklāmas sastādīšanas pamatus. Man tas likās interesanti un es nolēmu dalīties ar savām domām šajā blogā. Tāpēc taču cilvēki raksta savas dienasgrāmatas – lai dalītos ar domām un pieredzi.

Jau no paša sākuma sapratu, ka prece pieder pie tās kategorijas, kurā atšķirības starp produktiem praktiski nav, t.i., pircējam principā vienalga, no kā pirkt. Pēc informācijas savākšanas, apstrādes un analīzes man vajadzēja izlemt, kā reklamēt produktu – kādus elementus iekļaut, cik argumentu pievienot, ko akcentēt, kāda būs pamatideja, utt.

Šajā gadījumā man palīdzēja pētījumi par pircēja iesaistīšanās pakāpi lēmuma par pirkumu pieņemšanas procesā. No tā, vai tā ir zema vai augsta, arī vajadzētu būt atkarīgam reklāmas ziņojuma saturam. Manā gadījumā es sakaros ar zemu iesaistīšanās pakāpi. Vēl mēdz būt augstas iesaistīšanās gadījumi. Lai noteiktu iesaistīšanās pakāpi, kā minimums jāzina produkta un nozares īpatnības. Tālāk ļoti īsi pastāstīšu par to, kas ir iesaistīšanās un kas jāakcentē tajā vai citā gadījumā. Var gadīties, ka tas kādam palīdzēs nākamās reklāmas sastādīšanā :).

Zema iesaistīšanās pakāpe parādās, ja produkti maz interesē patērētāju vai tiem ir zema riska pakāpe, tos iegādājoties. Piemēram, tie var būt produkti, kuri maz atšķiras cits no cita: papīra dvieļi, šokolāde, šķidrās roku ziepes, alus, cigaretes, utt.


Produkta reklāmas piemērs ar zemu iesaistīšanās pakāpi, veicot pirkumu

Par augstu iesaistīšanās pakāpi var runāt, ja pirkums saistīts ar racionālām vai problēmu risinošām priekšrocībām. Pie tādiem produktiem var pieskaitīt automašīnas, sadzīves tehniku, kosmētiku, utt.


Produkta reklāmas piemērs ar augstu iesaistīšanās pakāpi, veicot pirkumu

Un lūk, kad esam noteikuši iesaistīšanās pakāpi, tad mēs varam padomāt par paša reklāmas ziņojuma sastādīšanu. Pie zemas iesaistīšanās pakāpes īsti vietā veidot reklāmu, kas izsauc uzticību un simpātijas pret uzņēmuma zīmolam. Nepieciešams radīt labvēlību pret produktu un tādam nolūkam var izmantot, piemēram, spilgtus tēlus vai sabiedrībā pazīstamu personību. Argumentu kvalitāte un daudzums šajā gadījumā nav tik svarīgi.

 
Lūk, vēl daži produkta reklāmas piemēri ar zemu iesaistīšanās pakāpi, veicot pirkumu

Augstas iesaistīšanās pakāpes gadījumā reklāmai tāpat obligāti jārada uzticēšanās uzņēmuma zīmolam un simpātijas. Bet priekšplānā ir svarīgi pārliecinoši argumenti reklamētā produkta izvēles labā. Tas ir, reklāmai jāatbild uz jautājumu : „Kāpēc pircējiem jāizvēlas tieši Jūsu produktu?”

 
Lūk, vēl daži produkta reklāmas piemēri ar augstu iesaistīšanās pakāpi, veicot pirkumu